Bayram Sabahı ve Keşkek | Merzifon

Bayram Sabahı ve Keşkek | Merzifon

Çocukken babaannemin bana verdiği kuzu “Pamuk” büyüyüp serpildikten sonra, gözümün önünde boğazlandığından beri de kurban eti de yemem.

Annem çok mücadele etti yedirmek için ama herseferinde yakalandı.. Bir tencere kasaptan alınmış etin içendin bir parça kurban etini seçme konusunda uzmanlaştım artık. Kurban bayramlarındaki sokaklara yayılan kan kokusu beni çok rahatsız ediyor. O kokuyu aldığımda aklıma hep “pamuk” geliyor.. O yüzden kurban bayramlarında Merzifon’a gitmemeye çalışıyorum. Bu bayramda da gitmedik..
 
Ama bayram sabahlarındaki keşkek adetini pek severim. Bu bayram evde düdüklüde keşkek yapmayı deneyeceğiz.. Bayrama gidemeyince de fırsattan istifade geçen bayram çektiklerimi bloglayım dedim.. Geçen Ramazan’da sabah erkenden kalkıp yine ekin pazarı turu yaptım. Asıl niyetim keskek fırınında keşkeğin sökülmesini fotoğrafamaktı. Ama yine sürpriz insanlarla karşılaştım..
 
Çarşıya inerken, artık klasik hale geldi, eski Kara Mustafa Paşa İlkokulu, yeni Belediye binasının, paşa camiinin, meydanın fotoğraflarını çekerek arastaya indiğimde kimsecikler ortalıkta yoktu.. 
Fırın da açılmamıştı..
 
Fırının açılmasını beklerken çocukluktan tanıdıklarımla karşılaştım.. Adını hatırlayamadım, ayıp oymasın diye de Ali Osman Usta’dan öğrendim “Yumurtacı Adem” .. Yarı akıllı, matrak bir abi.. Bir kaç portresini çektim.  Sonra fırın açıldı.. Hemen fırını sökmeye başladılar, benim de mesaim başladı tabii ki.. Keşkek çömlekleri teker teker fırından çıkartılıp rafa dizilirken hem sohbet, hem iş yaptık hepimiz.. O arada namazdan çıkanlar çömleklerini almak üzere gelmeye başladılar.
 

Aralarında tanıdıklarım çıkacak mı diye baktım ama bir tek “Kınalı Abi” yi tanıdım..

Kalem, kelam ve Selamla..

Bayram Sabahı ve Keşkek | Merzifonmustafa turgut
00