Bizim Bahçe :=) | Soyak Gökyüzü.. 2014

Dört yıl önce başladı bahçe macerası.. Bizim sitenin pek büyük olmayan bir bahçesi ve üzerine bir asmanın sarıldığı çardağımız var. Pek keyifli bir yer.. Yazın sıcaklarda püfür püfür Merzifon yamaçları gibi de eser..

 

Soyak Gökyüzü | Bahçe

 
Siteye taşındığımızdan itibaren bahçede kimsenin oturmaması ve kimsenin de kullanmaya niyetinin olmaması hasebiyle köşede bir yerleri gözüme kestirmiştim. Dört bahar önce kimseye haber vermeden; apartmanın rogarının bulunduğu otların sardığı ve kazdığınızda topraktan hala inşaat molozlarının çıktığı bir yere babamın Merzifon’dan gönderdiği yerli biberleri fideledim.. Aporta yattım bekliyorum site sakinleri ne diyecek diye.. İlk adımda apartman yönetiçimiz Hüseyin Bey atladı; başka şeyler de yapalım diye.. Ben dururmuyum. Biber, dometes, patlıcan vs. bir şeyler daha yaptık. Bir de semaver çıktı piyasaya..  
Fakat semaverle birlikte bir komşumuzdan “-Bahçede köy yerine döndü” kabilinden bir eleştiri aldık.. Sinirlendik ama umursamadık.. Geçtiğimiz yıl Hüseyin Bey, Çanakkale’den ekolojik biber fideleri getirdi, babam da salatalık tohumu gönderdi.. Epeyce bereketliydi ama neredeyse bizler ürettiklerimizden pek bir şey yiyemedik :=) Siteden birileri dadandı bahçeye ve hatta bir gece teyzenin biri poşetlere salatalık ve biber doldururken görüldü.. Ama ses çıkarmadık. Hatta Hüseyin Bey’in kavunlarını tanıdıklarımız içinde kimse yiyemedi. Benim ikinci fasıl salatalıkları da :)))))))
 
Bu sene bahçede maydonoz, roka, fesleğen, Merzifon biberi, Kandıra biberi, kapya biberi, dolma biber, çeri domates, sırık hıyar ve patates var..
 
Önceki yıllardan aldığımız domates fidelerinin veriminden memnun olmadığım için bu yıl kendim tohumladım. Bakalım fidemiz olursa domates de yapacağız.. Ayrıca bu sene bahçe farelerinin önüne geçebilmek hasebiyle; bir de kitabe yazacağım bahçenin başköşesine ve bir de kumbara koyacağım.. Herkes topladığı sebze karşılığında kumbaraya gönlünden kopanı atacak mı bakalım.. Elde edeceğimiz gelirle :=) bahçeyi daha verimle hale getirmek üzere; kemre, iyi toprak, fide, tohum çiçek, böcek ve bilumum güzelleştirme malzemelerine harcayacağız.. Bakalım ne olacak…
Bu sene bahçede dört komşuyuz. Ben, Hüseyin Bey, İlknur Hanım ve daha görmediğimiz ama bahçe boşken; bahçenin göbeğine dört domates fidesini göbekten ortalayan komşumuz..Saime Teyzemiz, bu sene fasülye ekti.. Onun toprağından bir miktar arakladım bizim bahçe için… Ha bir de Defne.. Karşı komşumuzun en minik ferdi Defne bir sıra biber fideledi..
 

Seneye büyük hayallerimiz var.. Hüseyin bey Manisa’dan krimson (çekirdeksiz kırmızı üzüm) getirtecek. Onu çardağa sardıracağız.. 

Soyak Gökyüzü | Bahçe

Hasat için her zamanki gibi pek bir meraklı; “tanımadığımız ama fakat, taze sebze sever” komşularımız var ve ilavelerin olacağından eminiz; onların bir kısmının bu sene çalışmaya da katılabileceğini umut ederek aramızda sohbetler yapıyoruz.. Göreceyizz efenim. :=)) 

Kalem, kelam ve selamla..

 
 
Bizim Bahçe :=) | Soyak Gökyüzü.. 2014mustafa turgut
00