DXO ile tanışma | Mustafa Turgut

Lightroom ile Vedalaşma ve DXO ile Tanışma

Raw editörleri, fotoğrafçıların kullandığı vazgeçilmez ve eskinin karanlık odası gibi bir sürü hokkabazlığın yapıldığı yazılımlardır. Bu yüzdendir ki fotoğrafçının yazılımı sevmesi istediklerini istediği kıvamda yapmasıyla doğru orantılıdır.

Bugüne kadar bir çok RAW yazılımı kullandım. Kamera üreticilerinin hazır editörlerinden tutun da bu konuda uzmanlaşmış tüm yazılımları denedim. Nihayetinde Adobe Lightroom ilk üretildiğinden beri bilgisayarımdaki vazgeçilmezdi, bu güne kadar. Artık Lightroom ile vedalaşma zamanının geldiğini düşünüyorum. Bunun birkaç sebebi var, en önemlisi Adobe’un kullanıcıyı sürekli sömürme isteği. Her bilgisayar için ayrı lisans alma gereksinimi, 2-3 yıldan sonra RAW codec’lerini güncellememesi ve sizi yeni versiyona zorlaması gibi ekonomik sebepler. Son olarak da artık Lightroom’u satmayacağını ve kiralama yöntemi ile sunacağını duyurması son hamlesi oldu. 

DXO Photo Lab

Bireysel kullanıcılar için 29 TL/ay ile kiraladığı yazılımı eğer işletmeyseniz alamıyorsunuz. Onun yerine 205 TL/ay kira ücretiyle cloud’daki tüm yazılımları çakmaya çalışıyor. Kalıcı lisansına sahip olduğum ve mutlu mesut kullandığım yazılımları güncellememe ihtiyacım yok ki; ihtiyacım olursa zaten yaparım. Salağım ya, beni ve benim gibilerini, kendini en son yazılım versiyonuna sahip olduğunu zanneden yeni yetmelerden sayıyorlar zaar.. Bu nedenle epeydir yeni yazılımlar deniyorum. En son DXO Photo Lab’ı denemeye karar verdim. Eski versiyonlarından birini daha önce denemiş ve memnun olmamıştım. DXO Photo Lab’ın yeni versiyon duyurusu gelince tekrar yükleyip denemeye karar verdim.

Şimdi sıkı durun. MUHTEŞEM..

NIC by DXO

İkonası geliştirmeye muhtaç ama idare edecek artıkın.. Tek dezavantajı, ihraç hızı biraz düşük ve arayüzüne alışmak için biraz zaman gerekecek. Alet kutusu Lightroom’dan daha güçlü, İyileştirme parametreleri kesinlikle daha iyi ve en önemlisi Nic Software ile güçlendirildiği için,tüm işleme yeteneklerine sahip.. Çünkü abiler Nic Software’i Google’dan satın almışlar. Yazılım iki farklı edisyona sahip ve her iki edisyonda çoklu kullanıcıya imkan tanıyor. Yani iki bilgisayar için tek yazılım. Hatta “Elite” sürümü alırsanız 3 bilgisayarda etkinleştirebilirsiniz. Edisyon açıklamalarında bulunan “number of activation 3” açıklamasından, öyle olduğunu düşünüyorum, min olmak için bir e-posta gönderdim, cevabını bekliyorum. (Cevap geldi: standart sürüm iki bilgisayara, elite sürüm üç bilgisayara kurulabiliyor, ancak aynı anda kullanıma izin verilmiyormuş.) Kullandığım bir diğer RAW yazılımı olan CaptureOne Sony yazılım lisansını iki bilgisayarda kullanmaya izin veriyor. Bu arada CaptureOne Sony sürümü 40 EU fiyatla satılıyor. ve içinde sadece Sony raw codec’i bulunuyor

Adobe Lightroom’un yıllık maliyeti 2500 TL. kira harcaması karşısında DXO Photo Lab’a sadece 500 TL’ye sahip oluyorum. Kampanya fiyatı: 149 USD. Bu işin ekonomik yanı. Diğer tarafa geçince de DXO Photo Lab, Lighroom’u adeta dövüyor. Yüklememin üzerine daha önce Lightroom’da işlediğim bir fotoğrafı DXO Photo Lab’de yeniden hızlıca işledim ve ihrac ettim. Aradaki fark şapka çıkartacak kadar büyük. Alet kutusunda bulunan müdahele edilebilen “akıllı” seçenekler muhteşem. Ayrıca “denoise” özelliğinin zaten eski versiyonlarından gelen çok güçlü bir altyapısı var, bu versiyonda yıkılıyor. Yeni versiyondaki “fırça” karşısında Lıgtroom’un fırçası nal topluyor. Hele nokta kontrolü ve tamirci, photoshop’ta çok daha az zaman geçirmeyi sağlayacak aletler.. Tool’larıyla çalışmak çok zevkli ve kolay.. Fotoğrafçı dostlar, incelemenizi öneririm.. DXO Photo Lab

Aşağıdaki fotoğraflarda 3-5 dakika içinde yaptığım editlemeleri karşılaştırabilirsiniz. 

Kalem, kelam ve selamla..

 

Raw işleme, Fotoğraf işleme, Lightroom, Adobe, DXO, DXO Photo Lab, RAW, Yazılım inceleme
Lightroom ile Vedalaşma ve DXO ile Tanışmamustafa turgut
21

2 comments on "Lightroom ile Vedalaşma ve DXO ile Tanışma"

  1. Lightroom da shadow,temprature kullanmamışsınız, dxo da kullanmışsınız ve gelip lr kötülüyorsunuz

  2. Çatı altı detayından bahsediyorsunuz sanırım İsmail Bey. Evet haklısınız, Lightroom’da kullanmadım çünkü Lightroom fırçasıyla o bölgeye girmek ve maskalemek için epeyce uğraşmam gerekiyor o nedenle photosop’a bırakıyorum. Lightroom’da saç baş yolduran fırça DXO’da bir kaç saniyede o bölgeyi maskeliyor. Belirtmek istediğim budur. Ayrıca size de tavsiye ederim. Özellikle NIC Software’den gelen güçlü U point’in çok iyi olduğunu tekrar belirteyim.
    Derdimiz herhangi bir yazılımı kötülemek değil. İlk sürümünden beri Lightroom kullanırım, epeyce de ekmeğini yedik ancak Adobe’un ticari yaklaşımı artık gına getirdi. Kırık yazılım kullananlar için çok da dert olmayan bu ticari yaklaşım bizler için epey maliyetere sebep oluyor. 🙂 Adobe önüne geçemediği yasal olmayan yazılım kullanıcılarından tahsil edemediği lisans bedellerini yasal kullanıcıların sırtından çıkartıyor diye düşünüyorum. Elektrikteki kaçak kullanım bedeli misali.