projeler

Projelerim, bir kısmı bitmiş, bir kısmı planlanmış fakat başlanmamış işler olarak rafımda duruyor. Seyahatnamelerimin tamamı kitap formatında tasarımları bitmiş ve matbaaya girmeye hazır haldeler.. Sponsor bekleyen projelerimi aşağıda görebilirsiniz.

 

Hezarfen'in İstanbul'u | Dökümanter | Kitap, Sergi, Web Sitesi

Hezarfen'in İstanbul'uHazerfen Efendi’nin gözünden İstanbul.

Çok büyük ve yayılmış bir şehirleşmenin oluştuğu İstanbul’un bir çok insanın görmediği yüksekliklerden fotograflanması.

İstanbul’lu Ermeni kadın yazarlardan olan Zabel Esayan, Paris Sorbonne Üniversitesinde eğitim gördüğü yıllarda kaleme alarak özlemini gidermeye çalıştığı Üsküdar’ı, ‘Silahtar bahçeleri’ adlı eserinde şöyle tasvir ediyor:

” Bahar sabahlarını anımsıyorum Silahtar bahçelerinin; üzüm bağlarını ve adeta bir meşaleye dönüşmüş gül bahçelerini. O güller ki, rengarenk görümleri ve mis gibi kokularıyla doldururdu evleri ve beyaz badanalı odaları. Çocukların ellerinde, her yerde ve taç yaprakları, yağmur gibi yağardı her yere ve her şeyin üzerine…Üzüm bağlarının ötesinde ise Türk köyleri yer alırdı muhteşem camileri ve göğe yükselen bembeyaz minarelerine eşlik eden servi ağaçlarıyla. Boğaz, masmavi ışıldayan bir kordela gibi görünürdü uzaktan ve ardında. İstanbul silueti; sabahları pespembe, öğleyin altın sarısı ve akşamları ise mavimsi bir gizem içinde ışıldayan rengarenk bir rüyalar diyarı gibi..”

İstanbul, coğrafyası ve yerleşim özellikleri dikkate alındığında diğer metropollerden farklı olarak; turizm potansiyeli yüksek; özellikle de boğaz çevresi ve suriçi eski İstanbul yerleşimleriyle havadan seyri doyumsuz keyifli bir kenttir. Kentsel mimari, tarihi doku, ticaret ve su yollarınnın taşıdığı önem, yıllardır ülkenin en önemli göç merkezi oluşu, ormanları, köyleri, uydu kentleri ve limanlarıyla ülke ticaretinin gözbebeği ve kalbi olmuş İstanbul’a bakışta; dinamik kentleşme süreci ve kentsel erezyon düşünüldüğünde, “Havadan İstanbul Fotografları” çalışması, kitabı ve sergisi ile karadan bile seyri doyumsuz kentimizin havadan çekilmiş fotograflarla, İstanbul’un bu özelliklerini, güzelliklerini, diğer insanların da görmesini sağlayacak bir dökümanter/belgesel çalışma olacaktır. Proje, diğer tüm dünya başkentlerinde olduğu gibi; 2010 yılında Dünya Kültür Başkenti İstanbul’u tanıtmak amacıyla, başta sanat, kültür, turizm sektörleri olmak üzere, mevcut tanıtım kaynaklarına bir yenisini eklemeyi; Türkiye ve Avrupa’nın gerdanlığı olarak nitelenebilecek olan İstanbul’u ve kentsel gelişiminde etkili olmuş farklılıklarını, kültürünü, kent dokusunu, tarihini; modern ve bilinmeyen taraflarını gösterebilmek ve kalıcı bir referans oluşturmayı amaçlamaktadır.

Peru'da Sekiz Gün | Seyahatname | Kitap, Sergi

Peru Albümü

açıklama
 
Peru seyahatimizde çekmiş olduğum fotoğraflar ve seyahat notlarından bir kitap yaptım. 
 
Maketi kitaplığımda duruyor..
298 sayfalık bir albüm çıktı.
Sponsor bekliyor..
Kamboçya ve Lao | Seyahatname | Kitap, Sergi

Kambocya ve Lao

açıklama
 
Kamboçya ve Laos seyahatimizde çekmiş olduğum fotoğraflar ve seyahat notlarından fotoğraf albümü. 
 
Maketi kitaplığımda..
Sponsor bekliyor..
Vietnam | Seyahatname | Kitap, Sergi

vietnam

açıklama
Vietnam seyahatimizde çekmiş olduğum fotoğraflar ve seyahat notlarından fotoğraf albümü. 
 
Maketi kitaplığımda..
Sponsor bekliyor..
projelermustafa turgut