Yürekli bir avukata ihtiyacım var, ama param yok.. national geographic traveller çin hakkında dolandırıcılık ve sözleşmeli telif ihlali ihbarıdır!

Son yazılarımda hukuktan, guguktan ve salaklıklarımızdan bahsetmeye başladık. Bari devamını getireyim.. Yazılarımı ve blogumu takip edenler anlayacaklar.. Bir başka salaklığımı da itiraf edeyim dediydim. Bu sayede uluslararası hukuka bilem el attım sayılır.
 
13 Kasım 2011’de NGT Çin editörlerinin birinden bir e-posta aldım.
 
Trekearth.com‘da kendime ait bir bölümde yayımladığım bir fotoğrafımı Kasım sayısında kapakta kullanmak istediklerini belirtiyordu.
Dolu bir imza ile gelen gelen mesaj aşağıda..
 
Dear Mustafa,
I am an editor from National Geographic Traveler China, we are the Chinese version of NGT. Now we are developing our November 2011 issue, and we found one of your pictures, which we are planning to use as the cover of this issue. I am writing to ask if you have the hi-res one of this picture, and the most important, if you are interested in cooperating with us. Besides¡ Awe have went through some of your pictures, we think there are opportunities of further cooperation, if you are interested. The rates for pictures in RMB, for cover it is 2200 RMB. Although it is comparatively low to that in Europe, it is the highest price in China media Market, and I am sure it is a good way for you to make promotion in China medias, since we are one of the leading magazines here. For the pictures we need, is the one “Women at the Machu Picchu 
http://www.trekearth.com/………./photo740348.htm The hi-res one should be: 217 w x 281 h, 300 dpi. Looking forward to your quick reply as soon as possible, since we need it urgently. It is better to send it to us by October 16th. While you are sending emails to me, please cc my colleague, who is the art director, her email is zhaoxinyue28@gmail.com, since I will be on a business trip to Europe. (Please send me through my email address, then I can send you the introduction of our magazine and the reference of rates)
 
褚磊/Tracy Chu《时尚旅游》杂志社 
National Geographic Traveler/Trends Traveler, Trends Magazines 
T8610-65872314 | F8610-65872337 | M: 13911593502
E-mail:chuleilwt@gmail.com | Msn:chulei1@hotmail.com 
Skype:tracychulwt | www.ngtraveler.cn
地址:北京市朝阳区光华路
9号时尚大厦23层 时尚旅游杂志社 100020  23/F,Trends Building,9th Guanghua Road, Chaoyang District, Beijing, China 100020
 
Özeti şu; Fotoğrafın kullanımı karşılığında çak fazla ödeme yapamayacaklarını, Çin pazarı fiyatlarının Avrupa pazarından düşük olduğunu, fakat bu paranın Çin’in en yüksek telif bedeli olduğunu; dergilerinin Çin’in lideri ve en prestijli yayını olduğunu, bu işbirliğinden istifadelerimi, benim için çok faydalı olacağını anlatan peşrevler.. Bu kullanım karşılığında 2200 RMB ödeyebileceklerini, fotoğrafın taşıması gereken koşulları anlatıyordu. Sevgili Nadir Ede hocam’la birlikteydik, posta kutuma düştüğünde..
 
Acaip heyecanlandım, ne yalan söyleyeyim..
Nadir Hoca, “evlat paranı almadan sakın gönderme” dedi..
Ben de bu doğrultuda bir cevap yazdım. Sanırım 7-8 kere e-posta gitgeli yaşandı.. Hepsi de kayıtlarımda duruyor.. Sonunda geldiğimiz noktada, yayın gerçekleşmeden ödeme yapamayacakları ve bu koşulları kabul etmem halinde ödemeyi taahhüt ettikleri bedeli derginin basımından 30 gün sonra banka hesabıma ödeyecekleri gibi bir emrivaki idi.. Ben de nasıl olsa bunlar NGT, sadece Çin değil dünyanın en prestijli yayın grubu olarak herhalde bir sahtekarlık durumu olmaz diyerek istedikleri fotoğrafı gönderdim.. Sözleşmeler geldi gitti. Hatta fotoğrafın kullanım şeklini belirten ıslak imzalı felan belgeler geldi..
 
document-for-picture-usingAhanda salaklığımın belgeleri; mevzu-bahis foto, NGT kapağı (bana kapak olan) ve Çinli Neşınıl Coğrafik Travelır’ın gönderdiği “document for picture using” fotoğrafı burada..
 
E-posta trafiğini buraya aktarmaya üşendim, yattığım yatağın çarşafından büyük olacaktı çünkü :))
 
Kasım’ın ortalarında basılmış derginin 5 kopyası postayla geldi.. Ben de feysbuklarda, gogıllarda yaygarasını yaptım.. Tebrikler, telefonlar felan gırla gidiyor.. Arkadaşlarım gururlandılar, bende havalar 1500 :)) Parayı unuttuk bu arada.. Aradan bir kaç ay geçti, Nadir Hoca ile bir gün yine benim stüdyoda sohbet ediyoruz, dergiyi gösterdim.. “Evlat paranı aldın mı?” dedi.. Çilong !!! Benim jeton düştü. Paranın gelmemişti.
 
Neyse Tracy ablaya e-posta attık, cevap yok. Bir daha; yine yok, bir kez daha; yine tık yok.. Sanırım 8-9 kez e-posta gönderdim. Tahmin edeceğiniz üzere cevap gelmedi.
Ben de oturdum “Neşınıl Coğrafik” hazretlerinin genel merkezine bir e-posta döşendim.. Sahtekarlığın kurumsal bir tavır olup olmadığı minvalinde birazcık sinirli ve oldukça tahrikkar bir yazı idi.
 
Ne oldu tahmin edin.. Bir allahın kulu cevap bile yazmadı.
Yani anlayacağınız salaklığım ve saflığım sayesinde Neşınıl Cografik bile beni dolandırdı..
 
Şimdi; bu itirafım üzere gerçekten de bu konuda benimle olacak gönüllü ve yürekli bir avukat arıyorum.. Oradan gelecek paranın tamamını avukatıma vermeye razıyım ve dosya masraflarını karşılayabilirim ama, daha fazla para ödeyemem.
 
Bu işi sırf “Ben Neşınıl Coğrafik’i dava ettim ve kazandım” diyebilmek adına ve bu emperyal tröstlerin, biraz olsun mücadele edilebilir sahtekarlar olduklarını gösterebilmek adına yapacağım. Anlayacağınız salaklık ve saflıktan baada Don Kişot’luk ta biraz ruhumda var :)))
 
Kalem, kelam ve selamla,
Mustafa Turgut
 
Yürekli bir avukata ihtiyacım var, ama param yok.. national geographic traveller çin hakkında dolandırıcılık ve sözleşmeli telif ihlali ihbarıdır!mustafa turgut
120

12 comments on "Yürekli bir avukata ihtiyacım var, ama param yok.. national geographic ..."

 1. Yok çıkmaz. Avukatlık hukukun ticaret haline dönüştüğü en belirgin meslektir, bizde. Apo’yu savunacak veya hapisteki paşaları savunacak kadar siyasi bilinci keskinleşmiş avukatlar vardır, hatta bu konularda ticari kaygıları sıfırdır, takdire şayandır…
  Fakat; aile geçimsizliklerinde, çek senet veya arazi ihlali uyuşmazlıklarında hukukun ticaret merkezli tezahüründen elde ettikleri-edecekleri- gelirdeki gösterdikleri ticari mahareti fikir-sanat eseri mevzularını kapsayan ve hele uluslararası hukukun işin içine gireceği davalarda hiç göstermezler, gösteremezler.
  Öncelikle bu işten ne kadar kazanırım diye bakarlar, çekilen külfete kazanılan nimet değer mi? derler, böylece ilk ticari oportünizmi yapmış olurlar.
  İkincisi nefesleri, bilgileri ve kültürleri yetmez, üçüncüsü yabancı dilleri yetmez…
  Eğer tüm bunları yeten bir avukat varsa kesinlikle akademisyendir.
  Bu kez bu davayı almaya ve götürmeye “zamanı” yetmez! Çok meşgüldür, büyük holdinglerin davaları vardır elinde, kitap tercümeleri vardır, profluk tezleri vardır.
  Yabancı ülkelerde verdiği dersler vardır…
  Zamanı olan varsa; “kariyeri ve şöhreti çok iyidir”, tanınmıştır…
  Bu işi alsa koparır ama zaten zengindir, şöhretlidir…
  Tenezzül etmez.

 2. Bak Mustafacım, bilirkişi olarak incelediğim bir çok dosyada görüyorum ki, bir çok ünlü ve zengin avukat, müvekkillerine boş umutlar vererek kazanamayacakları davalar açıp hukuğu kandırmaya, mahkemeleri yanıltmaya uğraşıyorlar. Bunu da başarıyorlar.
  Mahkeme 3 yıl devam ediyor bu arada yüzlerce milyar para kazanıyorlar ve mahkemeyi kaybediyorlar. Kaybeden taraf müvekkil oluyor. Hem kendi başarısız avukatının vekalet ücretini ödüyor, hem kazanan tarafın vekalet ücretini hem de bir sürü tazminat ödüyor…
  Avukat, davayı kaybetse de aslında para kazanıyor ve “emeğinin” karşılığını almış oluyor. “Emek” dediği şey ise inan ki, süslü sözler ve isabetli-isabetsiz hukuksal maddelere dayandırılmış iddialar… Emek dediği şey, seni; senin bir elçin olarak mahkemede temsil etmek için harcadığı zaman, orada hazır bulunması…
  “Davayı kaybeden avukata vekalet ücreti ödenmez!” diye bir kanun çıksa; hukuk düzelir…
  Nasıl ki, kötü fotoğraf çeken fotoğrafçının parası ödenmez ise, bu da böyle…
  Resmin flu olduğunda müşterin sana; “kardeşim, sen istediğin kadar aslanların arasına gir, resmin flu, boşuna zaman harcamışsın bu resimlere para vermem” diyebiliyorsa bitti! Osmanlıda hatalı ayakkabı üretenin pabucu dama atılırmış…
  Eğer dediğim kanun çıkarsa, (çıkmaz da) saçma sapan açılan davalar da azalır, avukatlara kalite de gelir. Adalet de hem çabuk hem de isabetli tecelli eder.
  Bu yazdıklarımı onaylayan “İDEALİST” avukatlar da elbette vardır. Bunlar “ilerici ve devrimci” avukatlardır.
  İlericilik ve Devrimcilik sadece siyasi konularda olmaz, hayatın her alanında olmalıdır.
  Her meslekte (veya her konuda) kesinlikle köhnemiş, gericileşmiş veya muhafazakarlaşmış yönler bulunur ve bunları düzeltmek ilericiliktir, devrimciliktir…
  Zaten bu nedenle sürekli devrim’e ve sürekli tekamül’e ihtiyaç vardır, diyalektik bunu emreder.
  Troçki de bunu söyler, İbn-i Haldun da… Ama anlayana…
  Ve ilericiler; tutucular ve gericiler tarafından asla sevilmezler…
  Tutucular hüküm süren düzenden nemalananlardır. Günümüz Türkiyesinde sapla saman karışmış, ilerici gibi görünenler içinde pragmatist, bir ileri seviyesi opotünist, daha da ilerisi makyevelist kişiler mevcuttur. Bunlar hem kaz gelecek yerden ördeği esirgeyecek kadar kör ve salaktır, hem de “düdüklemediği” eşeğe arpa vermeyecek kadar fırsatçı ve kurnazdırlar.
  Kısaca HELAL SÜT EMMİŞ deyimi bu günlerde bu durumlar için geçerlidir.
  Kısaca; kendi davanı kendin aç, en iyisi bu…
  Sen bunu becerirsin.

 3. hasskkk… fenaymış hakikaten… geçmiş olsun dostum…

 4. Ben şunu anladım biz fotografçılar yayınlanan fotograflarımızdan öyle memnun kalıyoruz ki;
  5 dergi kapağına fit oluyoruz 🙂

  • Ben fit olmadım Arman, dava açmak çok pahalıya patlayacak diye düşündüğüm için sosyal medya yöntemleriyle mücadele etmeye çalışıyorum. Gerçekten de, okkalı bir avukat çıkarsa da sonuna kadar giderim…

 5. Mustafa, cok üzüldüm.
  NG merkezin cevap yazmaması ise cok düşündürücü.
  Hatırlıyorum da, öğrenciyken editorlerine yazdıgım bir mektubu gayet ciddi oturup cevaplamışlar ve tavsiyelerde bulunmuşlardı.
  Dünya gittikçe hollsbaz bir yer oluyor. Ciddi kurumlar bile hak yeme yarışına giriyorlar. Burada, Kanada’da da en büyük medya grupları fotoğraflara nasıl para vermeyiz diye mesai harcıyorlar.
  Dijital devrim hepimize hayırlı olsun.

 6. Geçmis olsun.
  NG adıyla sahtecilik yapılmış gibi görünüyor.

  • Elimde Çinli grubun gönderdiği basılı kopya var..
   Kocaman NatGeo logosu ve orjinal formatta.
   Bu durum bir sahtecilik değil, düpediz sözleşmeli dolandırıcılık.

 7. Üstadım konu nedir yahu ?

  • Konu sözleşme ile kullanılan fotoğrafın parasının ödenmemesi..
   Bunu Neyşınıl Coğrafik (National Geographic Traveller China) yapınca mesele çok ciddileşiyor Serhat Bey.